Cascais – Sintra – Cabo da Roca

“Şu anda bile etkisi sürüyor, okyanusla karşılaşmamın…”

Ataol Behramoğlu / Okyanusla İlk Karşılaşma

Lizbon’dan günübirlik ziyaret edebileceğiniz üç ayrı yeri anlatacağım bu yazıda. Çoğu yerde bunun toplu ulaşımla yapılmasının zor olduğu söylense de, aslında mümkün ve hiç de zor değil. Bir diğer rastladığınız bilgi ise bunun pahalı olacağı, fakat bu da çok doğru değil. O zaman haydi, yola çıkalım!

Cabo da Roca

Cascais – Sintra – Cabo da Roca’da Ulaşım

Bunun için öncelikle rotanızı mantıklı bir şekilde çizmeniz lazım. Lizbon’dan Cascais’e olan trenler Cais do Sodre istasyonundan, Sintra’ya olan trenler ise Oriente ve Entrecampos istasyonlarından kalkıyorlar.

Tren biletlerini önceden almanıza gerek yok, zaten online olarak bu mümkün de değil, ancak tren saatlerini kontrol etmek için Portekiz Demiryolları Comboios de Portugal‘ın sitesini kullanabilirsiniz. Bu siteye ulaşmak için tıklayın.

Otobüsle ulaşım da mümkün, fakat trenle gitmenizi avantajlı kılacak bir bilet çeşidi var: Train&Bus Ticket. Bu biletin ücreti 15.80 Euro ve 24 saat boyunca geçerli. Bu kartla Lizbon’dan Cascais ya da Sintra’ya trene binebiliyor ve indikten sonra da Sintra Palace, Cabo da Roca ve Sintra – Cascais arasında ulaşımda kullanabiliyorsunuz. Sintra bölgesinde otobüs işletmecisinin adı Scotturb ve bu karta bu otobüslere binebiliyorsunuz.

Bu bileti tren istasyonlarından ya da istasyonlardaki makinelerden Lizbon’da kullandığınız Viva Viagem kartlarınıza yükleyebiliyorsunuz. Lizbon yazısında bahsettiğim gibi, bu kartların handikapı eğer bu karta bu özelliği yüklerseniz 24 saat boyunca başka herhangi bir bilet cinsi yükleyemiyorsunuz. Yani Lizbon metrosunda ve Lizbon’daki otobüslerde bunu kullanamayacaksınız ve Lizbon içi ulaşım için bir kart daha çıkarmanız gerekecek, fakat meblağ çok yüksek değil, size ek maliyeti yalnızca 60 cent.

Sintra

Cascais

Öncelikle kendinize rota çizerken başlangıç noktanızı Cascais ya da Sintra olarak belirlemeniz daha yararlı olacaktır. Dönüşünüzü de hangisine geldiyseniz, diğerine geçerek yapabilirsiniz.

Cascais bir tatil kasabası aslında. Plajları ve çarşısıyla bizim artık imarlaşmış yazlık yerlerimizi anımsatıyor. Plajlar ücretsiz, tesislerinden yararlanırsanız ücret ödemeniz gerekiyor. Atlas Okyanusu’nun buradaki akıntılarından dolayı olsa gerek suyu dört mevsim soğuk. Ben tren istasyonundan okyanus kıyısına inince karşıma çıkan ufak plajda yüzdüm. Şansıma hava sıcacıktı ve suyun dondurucu soğukluğu çok etkilemedi.

Bu gezi benim ilk okyanus görüşüm ve doğal olarak okyanusta ilk yüzüşümle sonuçlandı. Biraz da bu sebeple hava çok soğuk olmadığı sürece suya girmeye kararlıydım. Yabancı bir ülkede ve tek başıma olmamın tedirginliğiyle bütün paramı, çantamı tren istasyonundaki kilitli dolaplara bıraktım ve terlik ve mayomla plaja indim. Su gerçekten insanı kendine getirip, dinçleştirecek kadar soğuk. Buraya eğer sıcak zamanda gelmediyseniz, öğlen sıcağında plaja inecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

Cascais

Cabo da Roca

Cascais’ten Cabo da Roca’ya 403 numaralı Scotturb otobüsüyle gidebilirsiniz. Ulaşım kısmında bahsettiğim biletle bu otobüse başka bir ücret ödemeden binmeniz mümkün.

Cabo da Roca, Avrupa’nın en Batı ucu olarak kabul ediliyor, gidip baktım, denizdeki kayaları saymazsak en batı sayılabilir. 🙂 Burada bulunan turizm ofisinin, Avrupa’nın en batı ucunu ziyaret ettiğinize dair bir sertifikayı sanırım 11 Euro karşılığı alabiliyorsunuz, ama siz zaten ziyaret ettiğinizi biliyorsunuz, sertifikaya neden gerek duyarsınız o sizin bileceğiniz şey. Bu tarz turist tuzaklarına düşmeye meyilli ben bile bu sertifikaya heveslenmedim. 🙂

Cabo da Roca

Bu noktada bir anıtın yanı sıra, bir de deniz feneri bulunuyor. Anıtın önü her daim kalabalık, fotoğraf çekilmek için sıra oluşuyor kendiliğinden tabii. Anıttan ileri doğru devam ettiğinizde aşağı doğru kayaların indiğini göreceksiniz, buraya bir kişinin yürüdüğünü görünce ben de aşağı indim ve indikçe arkadan gelen de çoğaldı.

Gerçekten görece sakin bu kısımda daha güzel fotoğraflar yakalayıp, ortamı daha iyi hissetmeniz de mümkün. Ortamda çok fazla sinek var, rahatsız oluyorsanız hazırlıklı gitmek isteyebilirsiniz.

Cabo da Roca

Sintra

Cascais’ten Cabo da Roca’ya giderken bindiğiniz 403 numaralı otobüs buradan Sintra’ya devam ediyor. Bir kez Sintra’ya vardıktan sonra da Pena Sarayı’na devam etmek için 434 numaralı otobüse bineceksiniz. Bu otobüse binerken de biletinizi kullanabiliyorsunuz.

Sintra’da aslında Pena Sarayı’ndan başka saraylar da var, fakat hepsini görmek istiyorsanız ve üstüne Cascais ile Cabo da Roca’yı da eklemeyi planlıyorsanız bunun için bu bölgeye iki gün ayırmalısınız. Ben ekstra bir gün ayırmak yerine eleme yaptım ve Pena Sarayı’yla yetindim.

Otobüsten Pena Sarayı’nın alt ya da üst girişine yakın inebiliyorsunuz. Alt girişinde inerseniz yürüyerek yukarı çıkmanız ve saraya ulaşmanız gerekecek. Üst girişten girdiğiniz takdirde ise sarayı gezip aşağı doğru yürüyebilirsiniz, fakat otobüs durağı bir miktar yukarıda kalıyor, o sebeple tercih sizin.

Sintra inanılmaz bir şekilde turistikleşmiş bir şehir, belki Lizbon’dan bile daha fazla. Ya da şehrin küçük olması bunu göze batırıyor. Sarayın odalarına da giriş imkanı veren bilet 14 Euro, yalnızca bahçeyi dolaşmak isterseniz ise 7.5 Euro’luk biletlerden almanız gerekiyor.

Pena Sarayı’nın renkli görünümünü Sintra’yla ilgili tüm afişlerde görebilirsiniz.

Sintra – Pena Sarayı

Bu saray “romantizm akımının” izlerini taşıyan bir saray. Bu tepeye orta çağda ilk olarak bir kilise yapılmış ve ardından manastıra çevrilmiş ve bir inziva merkezi olarak kullanılmış. Büyük Lizbon Depremi’nden sonra manastır hasar görünce, burası bir saraya çevrilmiş ve Portekiz kraliyetinin yazlığı olarak hizmet vermeye başlamış. Kraliyet ailesinin Portekiz’den sürgününden bir gün önce, son kralın annesi bu saraydaymış.

Yoğun saatlerde gerçekten çok kalabalık olabiliyor, üstelik sıcakta da gezmek zor olacaktır, o yüzden sabah erken ya da kapanmasına yakın bir saatte sarayı gezmeniz sizin için çok daha kolay olur. Kış mevsiminde giderseniz ise muhtemelen daha az bir yoğunluk sizi bekliyor olacak.

Sarayı gezdikten sonra şehre inip, trene binerek Lizbon’a geri dönebilirsiniz. Turu hangi sıralamayla yapacağınız size kalmış, ama gördüğünüz gibi bu üç noktayı tek bir günde, gayet kolay bir şekilde görmek mümkün. Mevsimine göre otobüs ve tren saatlerini not etmeyi unutmayın yeter!

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *