İçeriğe geç

Ljubljana Gezi Rehberi

Öncelikle bir noktayı baştan söylemem gerek, bu diğer blog yazılarının aksine Ljubljana’yı yere göğe sığdıramayan bir yazı olmayacak. Bana sorarsanız o yazıları okuyup, beklentilerinizi ona göre belirleyerek giderseniz Ljubljana’yı sevmeniz imkansıza yakın. Ortalama bir Avrupa şehri görmek için giderseniz Ljubljana sizin için doğru seçim…

Avrupa’nın en yeşil başkentlerinden, ufacık bir yer Ljubljana. Birkaç saatte dahi şehrin temel noktalarını görmek mümkün. Hatta genelde bir şehri sokak sokak gezip, o şehre karşı tanıdık his beslemeyi seven biri olarak söylüyorum ki ikinci gün sıkılmanız bile olasılıklar dahilinde.

Ama siz yine de Ljubljana’ya bilet aldınız ve gidiyorsunuz. O zaman gelin, neler yapılır, nereler görülür, nerelerde yemeli içmeli onları anlatayım ben size.

Ljubljana Nedir? 

Efsaneye göre Yunan mitolojik kahramanı Iason çaldığı altın örtü ile Karadeniz’e açılıp, oradan Tuna’ya kavuşarak, Sava ve Ljubljanica nehirleri üzerinden Ljubljana’ya geliyor. Burada karşılaştığı canavarla dövüşüyor ve canavarı öldürüyor. Ki bu canavar bugün Ljubljana’nın ejderhası olarak biliniyor.

Gerçeğe gelirsek… Ljubljana 1. yüzyıldan itibaren tarih sahnesine çıkıyor. Birçok uygarlığın hükmü altına giriyor, 1809 yılında Napolyon’un kuvvetleri Adriyatik’e ulaşmak için şehre saldırıyor. 1821’de Kutsal İttifak’ın dört üyesiyle birlikte Ljubljana tarih sahnesine tam olarak çıkıyor, tren yolları yapılıyor, şehir Avrupa’nın önemli bölgelerine bağlanıyor ve 1895’te güçlü bir deprem şehri yıkıyor. Sonrası yakın tarih… İkinci Dünya Savaşı’nda İtalya’nın yönetimi altına giriyor, sonrasında Almanlar şehre giriyor. En nihayet Yugoslavya döneminde Slovenya’nın başkenti haline geliyor ve bu durum ülkenin 1991’deki bağımsızlığından sonra da devam ediyor.

Ljubljana bugün 280.000 nüfuslu küçük bir Avrupa başkenti…

Slovenya’nın para birimi Euro.

Ljubljana’da Ulaşım 

Aslına bakarsanız Ljubljana tam olarak yürüyerek gezilebilecek bir şehir, hele ki merkezde kalıyorsanız. Eğer araba kiraladıysanız ve merkezin biraz dışındaysanız şehir merkezinde birçok otopark göreceksiniz. Toplu ulaşım ağı gelişmiş ve her yerde bilgilendirici tabelalar da mevcut, sıkıntı yaşamazsınız, fakat söz konusu Ljubljana olunca Zale Mezarlığı’na gidiş hariç toplu taşıma kullanmanızı önermiyorum bile. Zaten nereye giderken kullanacaksınız? 🙂

Ljubljana’da Nerede Kalmalı? 

Eğer arabanız yoksa merkezi yerler dışında kalmak istemeyebilirsiniz. Ejderha Köprüsü ile St. James Köprüsü arasında, nehre yakın herhangi bir yerde kalmanız halinde tüm şehri yürüyerek keşfedebilir bir konumda olacağınızı varsayabilirsiniz. Biz araba kiraladığımız için, fiyat da daha uygun olunca merkezin çok az dışında kaldık.

Ljubljana Gezilecek Yerler 

Gelelim bu kısma… Ljubljana’yı tekrar söylemem gerekiyor ki genellikle yürüyerek keşfedeceğiz. Buyrunuz…

Ljubljana Kalesi 

Tarihi şehir merkezinin hemen hemen her yerinden görülebilen Ljubljana Kalesi geceleri adeta Drakula’nın şatosuymuşçasına masmavi bir ışıkla aydınlatılıyor. Avlusunda fiyatları Ljubljana geneline göre yüksek bistrolar da var.

Birçok şehirdeki mantık burada da geçerli, kale arazisini gezmek ücretsiz, iç mekanlar ücretli.

DSC05554
Ljubljana Kalesi

Kaleye ulaşım için seçeneklerden en mantıklısı funiküler… Arabayla ulaşım da mümkün. Bunun dışında üç farklı yürüyüş yolu olduğunu da söylüyorlar, havanın soğukluğu bizi bunu denemekten alıkoydu. Fakat siz denemek isteyebilirsiniz.

Kale hakkını vermek lazım, güzel düzenlenmiş. Bildiğimiz kalelerden farklı, içi modernize edilmiş, fakat bu modernlik dokuya uyumsuz değil. Çağdaş sanat örnekleriyle de zenginleştirilmiş içerisi.

DSC05557
Ljubljana Kalesi

Kale tepede olunca farklı bir beklentiye girebilirsiniz, fakat inanılmaz bir şehir manzarası sunduğunu söyleyemeyeceğim, aksine aşağıdan kaleyi izlemek daha zevkli.

DSC05648
Ljubljana Kalesi

Presernov Meydanı 

Ljubljana’nın belki de en merkezi noktası burası.Meydan adını Slovenyalı şair France Preseren’den alıyor ve şairin heykeli de meydanda gelenleri karşılıyor. Meydana diğer yakadan ulaşmak istediğinizde Üçlü Köprü‘den geçerek ulaşıyorsunuz. Aslında yapıldığı dönemde tek bir köprüyken, sonrasında Joze Plecnik adlı bir mimar tarafından 1929 ve 1932 yıllarında iki ayrı geçiş daha ekleniyor ve bu ismi alıyor.

Bu meydanın en baskın öğesi ünlü pembe kilise, Fransisken Kilisesi.

DSC05579
Fransisken Kilisesi

17. yüzyıl yapısı bu kilisenin içerisi epey görkemli ve güzel. Ücretsiz bir şekilde gezebiliyorsunuz.

Mestni Meydanı 

Belediye binasının olduğu meydan… Ünlü Robba Çeşmesi de burada, çeşmede bulunan üç titan, üç ayrı nehri temsil ediyor; Sava, Krka ve Ljubljanica. Burada gördüklerini kopyaları, orijinalleri zamanında şehirde hüküm süren hava kirliliğine kurban gitmiş. Bu meydana çok yakın olan sokaklardan birinde Pazar günleri bir bit pazarı kuruluyor.

DSC05670
Ljubljana Bit Pazarı

Bu meydan Tarihi Şehir Merkezi’nin üç önemli meydanından birincisi… Sokakları yürüyerek devam ediyoruz.

DSC05615
Ljubljana Tarihi Şehir Merkezi

Eski Meydan (Stari Trg) ve Yukarı Meydan (Gornji Trg) 

Tarihi şehir merkezinin ana meydanı Stari meydanı, buraya çıkan köprü eski zamanların “gümrüksüz alışveriş yeri” olarak biliniyor. Tarihi “duty free” yani. Gornji Meydanı ise dar pasaj geçişleriyle çevrelenmiş küçük meydanların sonuncusu.

Ulusal Kütüphane 

Ljubljana’da belki de en sevdiğimiz yer burası oldu. Ünlü mimar Joze Plecnik’in başyapıtlarından biri olarak kabul ediliyor bu kütüphane. İçeriyi gezmek mümkün, yazın sadece gruplara açık yazıyor kitapta. Biz Aralık’ta gittiğimizden midir nedir hiçbir engelle karşılaşmadan okuma salonuna kadar girdik.

DSC05640
Ljubljana Ulusal Kütüphane

Cumhuriyet Meydanı ve hemen karşısında bulunan Parlamento binası Yugoslav döneminin şehre bıraktığı izler gibi görülüyor. Geniş ve boş bir meydan ve olabildiğince çirkin bir parlamento binası. Önceden rezervasyon yaptırmak koşuluyla parlamento binasının gezilebilmesi de mümkün.

Gelelim Ljubljana’nın sembolü olan ejderhaya… Köprüye giderken öncelikle bir pazar yerinden geçeceksiniz. Bizim pazarlarımıza çok benzeyen bir yer burası. Meyve sebze satışı yapılıyor.

DSC05592
Ljubljana Pazar Yeri

Ejderha Köprüsü adından anlaşılacağı gibi hemen girişinde bulunan ejderha heykellerinden alıyor bu adı. Ejderhalarla ilgili burada anlatmayacağım cinsiyetçi bir “şaka” da mevcut. Ejderha sembolü efsanelere dayanıyor. Zaten birçok hediyelik eşyaya da bu ejderha sembolü işlemiş durumda.

DSC05594
Ljubljana Ejderha Köprüsü

Ljubljana’ya noel zamanı giderseniz sokaklarda kurulmuş tezgahlardan sıcak şarap almanız mümkün, klasik anlamda bir Noel Pazarı görüntüsü yok, daha çok yeme içme üzerine kurulu ve sürekli olmayan tezgahlar söz konusu. Geceleri ortalığın ışıl ışıl olmasını sağlıyorlar.

Ljubljana ile ilgili güzel olan şeylerden biri de zaten gece erken saatlerde hayatın bitmemesi, sokaklar hep canlı ve aydınlık.

Park Tivoli 

Ljubljana’nın Avrupa’nın en yeşil başkentlerinden biri olmasına sebep olan en önemli faktörlerden biri Park Tivoli. Ljubljana’nın en çok sevilen yerlerinden biri özellikle Türkiye’den giden gezginler tarafından. 510 hektar büyüklüğünde, alabildiğine büyük ve yeşil… İmrenmemek elde değil.

Zale Mezarlığı 

Mezarlığı “gezilecek yer” olarak yazmakta garipsenecek bir durum sanıyorum artık kalmamıştır. Prag, Paris gibi birçok şehirden artık buna alışmışsınızdır. Zale Mezarlığı da Ljubljana’nın biraz dışında… Birçok Sloven sanatçının mezarı burada bulunuyor. Muhteşem kapısı ve birçok mezar taşının adeta bir sanat eseri olmasıyla Ljubljana’da görülmesi gereken bir yer.

DSC05686
Ljubljana Zale Mezarlığı

Yeme – İçme 

Sarajevo 84 

Bir Bosna-Hersek, ya da aslına bakarsanız bir Balkan restaurantı. Klasik olarak cevapcici yiyorsunuz, Boşnak biraları da var. Fiyatlar makul düzeyde. Biz burada ortaya karışık Bosna tabağı söyledik, 3-4 kişi için yeterli düzeyde yemek var tabakta. Dolayısıyla coşmayın sipariş verirken. 🙂

DSC05590
Ljubljana

Robba 

Harika bir restaurant burası, çok şık. Deniz ürünleri özellikle muhteşemdi, fiyatları ise yine çok pahalı değil. Alabalık, levrek, karidesli makarna, ahtapot ve elbette bunların yanına eşlik eden bir şarap… Çalışanları da gayet ilgili ve yardımcılar. Sunumlar da çok iyi. Bir gününüzü banko buraya ayırın derim.

DSC05675
Ljubljana

Panomedo 

İyi yerler yanı sıra kötü yerleri de söylemek lazım. Burayı zor bir anımızda rastgele bularak keşfettik, yediğimiz pizza çok kötüydü. Yeri merkezi ve karşınıza çıkacaktır muhtemelen. Uzak durmanızı öneririm.

DSC05677
Ljubljana

Dvorno Bar 

İç yerleşimi çok iyi olmayan, belli bir saate kadar hatta küçük çocuklarla dolu olan ve içtiğimiz şaraptan da çok memnun kalmadığımız bir şarap barıydı burası. Bu arada Slovenler’in de şarapları ünlü. Mekanlarda genelde kadehi 1-2 Euro arasında şaraplar bulmanız mümkün.

Tozd 

Dvorno Bar’daki çocuk yoğunluğu ve oturduğumuz yerden memnun kalmamamız sebebiyle koşar adım çıkıp geldiğimiz yer… Küçük, sıcak bir mekan. Yeni nesil kahvecilere benziyor biraz tasarım olarak, fakat kahveci değil. Biz burada sıcak şaraba gömüldük. Kışın olur da Ljubljana’ya yolunuz düşerse buraya uğrayıp içinizi ısıtmanızı öneririm.

Romantika 

Slovenya’da dikkatinizi kabak çekirdekli ürünlerin yoğunluğu çekecek. Kabak çekirdeği ezmesi, kabak çekirdekli pasta ve en nihayet kabak çekirdeği dondurması. Grubumuz tadı konusunda ikiye ayrıldı, ama ben çok sevdim. Romantika’ya uğrayıp kabak çekirdeği dondurması yemenizi öneririm. Ljubljana’ya bir daha gitmem muhtemelen, ama üzüldüğüm şey bu dondurmadan yiyemeyecek olmak. Başka yerde kabak çekirdekli dondurma bulmak mümkün mü? Ayrıca bu mekanın bulunduğu noktadan kalenin çok güzel bir manzarasını da görebiliyorsunuz.

DSC05628
Ljubljana

Cacao 

Ljubljana’da en çok uğradığımız yer burası oldu. Yorulduk mu? Cacao’da bir kahve… Üşüdük mü? Cacao’da ısınalım. Akşam canımız tatlı mı çekti? Cacao’ya gidelim. Nehrin kenarında çok güzel bir pastane burası. Tatlılarının hepsine kefiliz, çok güzel. Bizim kadar abartmasanız da bir kez uğrayın buraya bence.

Ljubljana eğer vizeniz varsa bir Balkan turuna katılabilir, ya da Avusturya gibi yakın ülkeleri gidildiğinde uğranabilir bir noktada. Türkiye’den bir tek Türk Hava Yolları’nın uçuşunun olması uygun fiyatlı bilet yakalamayı zorlaştırıyor. Yazının başında da söyledim, ben maalesef Ljubljana’dan çok fazla etkilenemedim. Bir de siz şansınızı deneyin. Çok seveni de var zira, belki siz de onlardan olursunuz.

DSC05620

 

 

Ljubljana Gezi Rehberi” için 12 yorum Yorum bırakın

    • Tireste’yle ilgili bilgim maalesef yok, ama ulaşım sıkıntısı yoksa rahatlıkla birleştirilebilir, yol 1 saati biraz aşkın gözüküyor zaten. Ljubljana aşırı vakit isteyen bir şehir de değil, günübirlik bile gelinebilir.

    • Merhabalar, Trieste’ye yarım saat uzaklıkta Duino diye bir köyde uluslararası bir lisede okuyorum. Trieste de Ljubljana kıvamında günübirlik bir şehir diyebilirim. Bu bölgenin en ilginç özelliği özerk olması, geçmişte slovenya’ya bağlıyken bir dönem tamamen serbest bölge ilan edilmiş. Tabelaların çoğu hala hem italyanca hem de slovence. Bunun dışında pek bir numarası yok açıkçası, klasik bir Avrupa şehri, gezip görülecek yerler hep aynı formatta. Flixbus ile Ljubljana’dan buraya gelmek çok kolay, 1 saat 40 dakika sürüyor yol. Gelecek olursanız Duino’ya gelip kaleyi görmenizi de tavsiye ederim. Duino kalesi kesinlikle araştırıp gezip görmeye değer, manzarası ve tarihi eşsiz. Hem bir çayımı içersiniz.

  1. Merhaba, Cihan bey, 3 gun kalmayi dusunuyordum acaba fazla mi olur. gitmisken Bled golunu gormek istiyorum. Siz gidebilidiz mi ? yoksa yaziniz da gozden mi kacirdim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: