Yunanistan’a Arabayla Nasıl Gidilir?

Yanı başımızdaki “komşu” Yunanistan, yıllardır birçok kişi için önemli bir rota olma işlevini sürdürürken, gitgide daha fazla insan, arabasıyla bu ülkeye ziyaret gerçekleştirmenin tadını almış durumda. Bunda tabii ki yeni ehliyetlerin de büyük payı var, zira eğer bu yılın başında dağıtımına başlanan yeni ehliyetlere sahipseniz, Yunanistan’a çıkışınız çok daha kolay oluyor.

Ehliyetinizi yeni tip ehliyete nasıl değiştireceğinizi anlattığım yazıya ulaşmak için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Öncelikle, Yunanistan’a yapacağınız seyahatlerde Schengen vizesine ihtiyacınız var. Vizenin ardından ise eğer arabayla Yunanistan’a seyahat edecekseniz yapmanız gereken bazı işlemler olacak. (Yeşil Pasaport sahipleri için vize gerekmemekte.)

  • Eğer sahip olduğunuz ehliyet, yeni tip ehliyetlerden ise, ehliyetinizle ilgili yapmanız gereken başka bir şey yok, fakat eski tip ehliyetlere sahipseniz, öncelikle “uluslararası ehliyet” çıkarmanız gerekiyor. Bunu ise Turing kurumu aracılığıyla yapabiliyorsunuz. Bu ehliyetin ücretleri biraz yüksek. 2017 yılı itibariyle bir yıl geçerli bu ehliyete 486.45 TL  karşılığında sahip olabiliyorsunuz. Bundan sonraki tüm yenileme işlemlerinizde ise, yine 2017 yılı itibariyle 270 TL vermeniz gerekiyor. Bu ücretleri ödemekten kaçınmanız için, 15 TL karşılığında ehliyetlerinizi yenilemeniz mümkün. Turing’in uluslararası sürücü belgesi ile ilgili sayfasına buradan erişebilirsiniz.
  • Ehliyet meselesini hallettikten sonra ise, Yunanistan’a girebilmeniz için mutlaka sahip olmanız gereken bir diğer belge “yeşil kart” adıyla da bilinen Uluslararası Sigorta. Bu belgeyi de Turing’den alabiliyorsunuz. Turing’in İstanbul, Ankara ve İzmir bürolarından bu işlemleri halledebileceğiniz gibi, kara sınır kapılarında bulunan bürolardan da belgeyi alabilmeniz mümkün. Bu belgenin 2017 yılı itibariyle 15 günlük değeri 52.5 Euro. Turing’in yeşil kart ile ilgili sayfasına ise buradan ulaşabilirsiniz. Bu belgeyi almak için yanınızda araba ruhsatını ve trafik sigortasını bulundurmanız yeterli.
  • Eğer yurtdışına çıkarken kullanacağınız araba sizin üzerinize kayıtlı değilse, ruhsat sahibinin bu araçla yurtdışına çıkabileceğinize dair size bir vekaletname vermesi gerekiyor. Eğer ruhsat sahibi sizinle birlikteyse, fakat uluslararası ehliyet sahibi olmanız dolayısıyla arabayı siz kullanacaksanız, yine de sorun yok, yurtdışına vekaletnameye ihtiyaç duymadan çıkabileceksiniz.

Sınır çıkışımızda, Yunanistan görevlileri, hem ehliyet, hem de yeşil kartı sordular. Ehliyetin tipini gördükten sonra ellerine bile almadan “tamam” dediler, yeşil kartı ise incelediler. Aynı zamanda kontrolüne hiç denk gelmemiş olsak da, Avrupa Birliği kuralları gereğince, şoför kapısının cebinde gece görüşüne uygun bir yelek bulundurmanız gerekiyor, bu yelek de sigorta işleminiz sırasında Turing tarafından size ücretsiz verilecek.

Özellikle yoğun dönemlerde çıkış yapacaksanız, sigorta işlemlerinizi Turing’in şehir ofislerinde yaptırmanız, zaman kaybetmemeniz açısından daha faydalı olacaktır.

İpsala Sınır Kapısı’ndan çıktıktan sonra, yol doğrudan sizi Yunanistan’ın Egnatia isimli otoyoluna bağlayacak. Bu otoyol tenha ve rahat bir yol. Aynı zamanda Selanik, Kavala gibi popüler merkezlere uzanan bir yol. Yunanistan’ı boydan boya kat etmek istediğinizde, karşınıza üç kez gişe çıkacak ve standart bir araba için bu gişelere 2.40 Euro ücret vereceksiniz. (Özel not: Son yılların popüler merkezlerinden Thassos Adası’na Keramoti’den geçecekseniz, yalnızca bir kez bu gişelerden geçeceksiniz demektir.)

Seyahatinize, hali hazırda elinizde bulunan bir vize ile çıkacaksanız da “Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası” yaptırmayı unutmayın, zorunlu bir belge değil, fakat elinizde bulundurmanızda yarar var.

Not: Günümüzün en popüler yurtdışı seyahat noktalarından olan, Türkiye’ye yakın Yunan Adaları’na arabayla gidişte, ehliyet konusunun sıkıntı yaratmadığına dair bilgiler olsa da, önceden Türkiye tarafındaki görevlilerle konuşularak daha net bilgi almak yararlı olacaktır.

img_7848

 

 

2 comments

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s