İçeriğe geç

Yunanistan’a Arabayla Nasıl Gidilir?

Bu yazı Temmuz 2018 tarihinde güncellenmiştir. 

Yanı başımızdaki “komşu” Yunanistan, yıllardır birçok kişi için önemli bir rota olma işlevini sürdürürken, gitgide daha fazla insan, arabasıyla bu ülkeye ziyaret gerçekleştirmenin tadını almış durumda. Bunda tabii ki yeni ehliyetlerin de büyük payı var, zira eskiden ehliyetlerimiz sınırı geçmek için yeterli olmadığından, sınırı arabayla geçmek çok daha masraflı bir iş haline dönüşüyordu.

Öncelikle, Yunanistan’a yapacağınız seyahatlerde Schengen vizesine ihtiyacınız var. Vizenin ardından ise eğer arabayla Yunanistan’a seyahat edecekseniz yapmanız gereken bazı işlemler olacak. (Yeşil Pasaport için vize gerekmemekte.)

  • Eğer sahip olduğunuz ehliyet, yeni tip ehliyetlerden ise ehliyetinizle ilgili yapmanız gereken başka bir şey yok, fakat halen eski tip ehliyetlere sahipseniz, öncelikle “uluslararası ehliyet” çıkarmanız gerekiyor. Bunu ise Turing kurumu aracılığıyla yapabiliyorsunuz. Bu ehliyetin ücretleri biraz yüksek. 2018 yılı itibariyle bir yıl geçerli bu ehliyete 560 TL  karşılığında sahip olabiliyorsunuz. Bundan sonraki tüm yenileme işlemlerinizde ise, yine 2018 yılı itibariyle 312.28 TL vermeniz gerekiyor. Bu ücretleri ödemekten kaçınmanız için 15 TL karşılığında ehliyetlerinizi yenilemeniz yeterli. Turing’in uluslararası sürücü belgesi ile ilgili sayfasına buradan erişebilirsiniz.
  • Ehliyet meselesini hallettikten sonra ise, Yunanistan’a aracınızla girebilmeniz için mutlaka sahip olmanız gereken bir diğer belge “yeşil kart” adıyla da bilinen Uluslararası Sigorta. Bu belgeyi de Turing’den alabiliyorsunuz. Turing’in İstanbul, Ankara ve İzmir bürolarından bu işlemleri halledebileceğiniz gibi, kara sınır kapılarında bulunan bürolardan da belgeyi alabilmeniz mümkün. Bu belgenin 2018 yılı itibariyle 15 günlük değeri 47.25 Euro. Turing’in yeşil kart ile ilgili sayfasına ise buradan ulaşabilirsiniz. Bu belgeyi almak için yanınızda araba ruhsatını ve trafik sigortasını bulundurmanız yeterli. Bir kez bu sigortadan yaptırdıktan sonra kaydınız oluşacağından, aynı arabaya yaptıracağınız diğer sigorta işlemlerinde aynı belgeleri istemiyorlar. Euro kuru arttıkça sigortanın Euro cinsinden fiyatını düşürüyorlar, teyit etmek için bağlantıyı takip etmenizde yarar var. Tüm süreler için Temmuz 2018 itibariyle fiyat tablosu ise aşağıda.
GEÇERLİLİK SÜRESİ FİYATI
OTOMOBİL MOTOSİKLET
     15 Gün 47,25€ 37,80€
     1 Ay 59,06€ 47,25€
     2 Ay 82,69€ 66,15€
     3 Ay 106,31€ 85,05€
     4 Ay 129,94€ 103,95€
     5 Ay 153,56€ 122,85€
     6 Ay 177,19€ 141,75€
     1 Yıl 236,25€ 189,00€
  • Eğer yurtdışına çıkarken kullanacağınız araba sizin üzerinize kayıtlı değilse, ruhsat sahibinin bu araçla yurtdışına çıkabileceğinize dair size bir vekaletname vermesi gerekiyor. Eğer ruhsat sahibi sizinle birlikteyse, fakat uluslararası ehliyet ya da yeni tip ehliyet sahibi olmanız dolayısıyla arabayı siz kullanacaksanız yine de sorun yok, yurtdışına vekaletnameye ihtiyaç duymadan çıkabileceksiniz. Aranan tek şart araç sahibinin aracın içinde yer alması.

Sınır çıkışımızda ilk seferde Yunanistan görevlileri hem ehliyet, hem de yeşil kartı sordular, daha sonraki çıkışlarımızda ise yalnızca sigortayı kontrol etmekle yetindiler.  İlk seferde ise ehliyetin tipini gördükten sonra ellerine bile almadan “tamam” dediler, yeşil kartı ise incelediler. Aynı zamanda kontrolüne hiç denk gelmemiş olsak da Avrupa Birliği kuralları gereğince şoför kapısının cebinde gece görüşüne uygun bir yelek bulundurmanız gerekiyor, bu yelek de sigorta işleminiz sırasında Turing tarafından size ücretsiz verilecek.

Özellikle yoğun dönemlerde çıkış yapacaksanız, sigorta işlemlerinizi Turing’in şehir ofislerinde yaptırmanız zaman kaybetmemeniz açısından daha faydalı olacaktır.

İpsala Sınır Kapısı’ndan çıktıktan sonra, yol doğrudan sizi Yunanistan’ın Egnatia isimli otoyoluna bağlayacak. Bu otoyol tenha ve rahat bir yol. Aynı zamanda Selanik, Kavala gibi popüler merkezlere uzanan bir yol. Yolu Selanik’e kadar kat etmek istediğinizde karşınıza beş kez gişe çıkacak ve standart bir araba için bu gişelere sırasıyla 1.10-1.70-1.90-2.40-2.40  Euro ücret vereceksiniz. (Özel not: Son yılların popüler merkezlerinden Thassos Adası’na Keramoti’den geçecekseniz, yalnızca iki kez bu gişelerden geçeceksiniz demektir.)

Seyahatinize, hali hazırda elinizde bulunan bir vize ile çıkacaksanız da “Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası” yaptırmayı unutmayın, vize başvurusu dışında zorunlu bir belge değil fakat elinizde bulundurmanızda yarar var.

Not: Günümüzün en popüler yurtdışı seyahat noktalarından olan, Türkiye’ye yakın Yunan Adaları’na arabayla gidişte ehliyet konusunun sıkıntı yaratmadığına dair bilgiler olsa da, önceden Türkiye tarafındaki görevlilerle konuşularak daha net bilgi almak yararlı olacaktır. Buna zıt olarak son zamanlarda adalarda araba kiralanırken dahi yeni tip ehliyet isteyenler olduğuna dair bilgiler duyulmakta.

img_7848

 

 

Yunanistan’a Arabayla Nasıl Gidilir?” için 4 yorum Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: