İçeriğe geç

İzmir’in Metropolis’i

Bugünlerde televizyonda dönen reklamlar sebebiyle, reklamların sahibi havayolu şirketinin telefonları sık sık Gotham ve Metropolis’e bilet almak isteyen insanlar tarafından meşgul ediliyormuş. Gotham’a nasıl gidileceğini bilemiyorum, fakat Metropolis için çok uzaklaşmanıza gerek yok. M.Ö. 3-2. yüzyıllar arasında gelişimini tamamlamış, bağcılık ve zeytin üreticiliği ile geçinip, aynı zamanda ticaret yolları üzerinde kurulmuş olmanın yararlarını, bu yollardan da gelir elde ederek sağlayan bir kent var İzmir’in Torbalı ilçesinde: Metropolis.

Roma Dönemi’nde gelişimini sürdürmüş, Pergamon Krallığı’nın yardımıyla da yoğun bir kentleşme yaşamış bir şehir burası, yani bir önceki yazıda anlattığım Bergama’nın, bir uzantısı belki de…

IMG_9049

Üstelik İzmir şehir merkezinden Metropolis’e ulaşmanız çok kolay. Doğrudan İzban’a binerek, Torbalı’ya tek aktarma ile ulaşabiliyorsunuz, yalnız Torbalı merkez için Tepeköy durağında inmeniz gerekiyor. Buradan bindiğiniz taksiler ise bekleme süresi dahil 20-25 lira gibi fiyatlarla sizi Metropolis’e götürüyorlar.

Alanda kazılar halen devam ettiği için bazı bölümler yer yer kapalı olabiliyor. Akropolis gibi alanlarda ise henüz buluntular fazlasıyla “kalıntı” görünümünde, kazıların ilerlemesi gerekiyor.

IMG_9052

Metropolis’in en iyi korunmuş alanlarından birisi Antik Tiyatro, üstelik buranın bulunuşu çok yeni değil, 2001 yılında restorasyonu tamamlanmış. Tiyatroya çok yakın bir noktada Mozaikli Salon adı altında bir bölüm var. Kapısı kapalı olabiliyor, fakat açmanız ya da açtırmanız çok zor değil. Burada Dionysos’u göreceksiniz, eğlence ve şarap tanrısını… Belli başlı yaygın figürlerden oluşan başka taban mozaikleri de bu salonda karşınıza çıkacak.

İşte buradan biraz tırmanarak Akropolis’e ulaşabiliyorsunuz. Dediğim gibi, henüz görülecek çok fazla bir şey yok Akropolis alanında maalesef, fakat yukarıdan, aşağıdaki kapalı alanlarda süren kazıları izleyebiliyorsunuz.

IMG_9090

Zeus Tapınağı’nı, meclis işlevi gören Bouleuterion’u… Burası kazılar devam edip, yeni bulgular ortaya çıktıkça önem kazanıp, ziyaretçi çekmeye başlayacak bir yer. Şimdilik ise, İzmir’deyseniz ve görecek farklı bir yer arıyorsanız, tren yolculuğuyla ulaşabileceğiniz güzel bir alternatif.

IMG_9073

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: