İçeriğe geç

Meryem Ana Evi

İzmir’e yaklaşık 80 kilometre uzaklıkta bulunan Selçuk’taki Meryem Ana Evi, yaygın kanının aksine bir hac noktası değil aslında. Vatikan tarafından resmi olarak tanınmamış durumda zira, fakat ev ziyarete açıldığından beri dört papa ziyaret etmiş.

  

Biraz evin hikayesinden bahsedelim.

Ev, Bülbül Dağı’nın tepesinde bulunuyor. İnanışa göre Meryem Ana hayatının son yıllarını bu evde geçirmiş. Bu durumu kutsal kaynakların yanı sıra, bazı tarihi bilgilere de dayandırmışlar. Alman Rahibe Caterina Emmerich’in yazdığı kitapta evin bulunduğu yeri hiç görmemiş olmasına rağmen ayrıntılarıyla tasvir etmesi üzerine yapılan araştırmalarda evin kalıntıları açığa çıkarılıp burası bir şapel haline getiriliyor.

  
Yukarıda Vatikan’ın eve resmi bir şekilde bir anlam yüklemediğini yazdım, bunun yanında ise Emmerich, 2004’te ‘aziz’ ilan ediliyor.

Bunlar işin inançla ilgili kısmı, bu kısmı elden çıkardığımızda ise ortaya gerçekten çok güzel bir manzaraya sahip bir yol ile ulaşılan, güzel bir ev kalıyor.

   
Eve giriş kişi başı 5 lira (yabancı turistler için ise 20 lira), özel aracınızla çıkarsanız ise 10 lira otopark ücreti veriyorsunuz ayrıca. Evden çıktıktan sonra, aşağı kısımda kaynak suyundan içebilir, dilek duvarına dileğinizi asabilirsiniz.

  
Dilek duvarında bazı dilekler dikkat çekiyor, örneğin benim gördüklerim arasında en dikkat çekici olanlardan biri “Iphone’um olsun” yazılı bir dilekti, altına ise “sağlıklı olalım” yazmış dileğin sahibi kişi, (yazıya bakarsak muhtemelen çocuk).

  
Zamane ihtiyaçları böyle.

Meryem Ana Evi, Selçuk’taki duraklardan yalnızca biri. Daha Efes, Şirince gibi birçok başka seçenek de var.

  
Nasıl Giderim?

Meryem Ana Evi’ne ulaşım için öncelikle Selçuk’a gitmeniz gerekiyor. Özel aracınızla Aydın Çevreyolu üzerinden İzmir’den Selçuk’a ulaşabilirsiniz. Toplu ulaşımla ise birçok şehirden doğrudan düzenlenen Selçuk otobüs seferlerini kullanabileceğiniz gibi, İzmir otogardan kalkan dolmuşlarla ya da Basmane’den kalkan TCDD seferleriyle Selçuk’a gitmeniz mümkün. Selçuk’tan ise Meryem Ana Evi’ne gidebilmeniz için özel aracınız yoksa tek seçeneğiniz taksi. Taksiler gidiş geliş ve yarım saat bekleme süresi dahil 60/70 TL istiyorlar.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: