Erciyes Kayak Merkezi

Geçtiğimiz yıl başladığım ve çok sevdiğim kayağa bu yıl Erciyes’te geçirdiğim iki gün ile devam edebildim. Geçen yıl ilk kez Uludağ’da kayak yapmış ve kayak öğrenme maceramı da Yola Çıkmalı’da anlatmıştım, okumak isterseniz bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Erciyes’e giderken de yine ayakta durabileceğimden bile şüpheliydim.

Öncelikle bu yıl kışın başlarında kışın çok sert geçeceğine dair onlarca öngörünün arasında bir haber çekmişti dikkatimi, Türkiye için kış yumuşak geçecek diyordu o haberde. El Nino etkisi, bizim gibi güney Avrupa’da yer alan ülkelerin kış mevsiminde yağmur ve fırtınalarla boğuşmasına sebep oluyormuş. Nitekim, bu tek haber haklı çıktı, bir de bunun üzerine küresel ısınmanın yarattığı iklim değişikliklerini ekleyin ve kayak sezonu geç açıldı.

Geç açıldığı gibi, Uludağ gibi bazı kayak merkezleri şu an sezonu kapattılar sayılabilir. Kar kalınlıklarını meteorolojinin sayfasından takip edebilirsiniz.

İşte bu sebeple, önceden belirlediğimiz bu tarihleri beklerken, stres eşliğinde her gün “snow-forecast” üzerinden, “güneş açtı”, “hava 6 derece oldu” gibi kara haberlerle geçirdik günleri, nihayetinde gitmeden iki gün önce yoğun bir kar yağışı aldı Erciyes.

Ben Erciyes’te kalmak yerine, Kayseri’de kalmayı tercih ettim. Erciyes, Kayseri’ye çok yakın. Özel aracınız yoksa Develi dolmuşları kayak merkezinden geçiyor ve yaklaşık 20-25 dakikada sizi kayak merkezine ulaştırıyor.

mappist-1024x553

Erciyes Dağı özellikleri bakımından dış etkilere karşı tamamen savunmasız bir dağ. Her türlü sis ve rüzgardan pistler çok kolay etkileniyor. Erciyes yönetimine göre yüksek noktalara kar yağdığında karı pistte tutmak da zor oluyor. Bu sebeple Ottoman gibi bazı pistler açılamıyor diye savunuyorlar. Mekanik tesisler ve bütün olarak baktığımızda Türkiye’de en iyilerden biri olsa da handikapları da çok. Yabancı turist çekmeyi hedefleyen bir dağda belediye tesislerinde alkollü içki bulunmaması ve onun dışında dahi Develi Kapı’daki iki yer hariç dağda bir tek orduevinde alkol bulunması bu hedefi baltalayan en önemli unsurlardan biri.

Haftasonları ise inanılmaz bir yoğunluk oluyor ve özellikle yeni öğrenenlerin çıkarıldı Tekir Pisti’ni kazasız inmek epey beceri ister hale geliyor.

Erciyes’te skipass üç bölgede de satılıyor. Skipass, gün içerisinde telesiyej ve gondol gibi liftlerden yararlanmanızı sağlayan ve çeşitli seçeneklerle satılan bir nevi geçiş bileti. Erciyes’in fiyatları Uludağ, Kartalkaya gibi muadillerine göre çok ucuz. Üstelik bu yıl (2019) zam da yapmadılar. Geçtiğimiz yılki fiyatlar halen geçerli.

bilet-Ücretleri-02

Listede gördüğünüz yürüyen bant seçeneği ise kayak için tamamen yeni başlayanlar ve kayak yapmak istemeyenler için. Kayseri’de yaşayan birçok kişi, haftasonlarında buraya gelip, çocuklarıyla birlikte kızak yapıyorlar.

IMG_9599.JPG

Kayak konusundan bahsederken şunu da söylemek gerekiyor, bu iş gerçekten düşe kalka öğreniliyor. Birçok kişinin hemfikir olduğu durum da şu ki, kayak öğrenme süreci en rahatsız edici sporlardan biri. Düşeceksiniz, kalkmakta zorlanacaksınız, ayakta durmakta zorlanacaksınız, fakat verdiği zevk (en azından benim için) çok ayrı bir yerde… Dolayısıyla risk de almanız, sürekli kolay pistlerde takılıp kalmamanız gerekiyor.

IMG_9631.JPG

Tekir Kapı’da bulunan gondolla yukarı çıktığınızda, pist haritasından görebileceğiniz gibi bağlantılı pistler sayesinde birçok noktaya ulaşmanız ve bölge değiştirmeniz mümkün. Bu açıdan çok iyi organize edilip, ayarlanmış bir merkez Erciyes.

Erciyes’te uygun fiyatlarla kayak dersi almanız da mümkün ve bu işin en iyi öğrenileceği yerlerden biri olarak görülüyor bu kayak merkezi. Özellikle Tekir Gondol ile ulaştığınız bölgeden aşağı inen ana pistin eğimi, gerçekten çok fazla değil, geniş ve öğrenmeye uygun geldi bana da… (Tekrar söylüyorum ki haftasonları bu pist inanılmaz kalabalık oluyor.)

IMG_9640.JPG

Tekir pistinde sezon boyunca Cuma ve Cumartesi günleri, sömestr süresince ise her gün gece kayağı yapılıyor. Onun dışında genel olarak saat 4 itibariyle kapanış anonsu yapılıyor ve son çıkışlar da bittikten sonra gondol durduruluyor, Tekir’den diğer bölgelere dağılan bağlantı pistleri daha erken kapatılıyor.

Birkaç yazdır sosyal medyada plajda çekilen şezlong fotoğraflarını, bir dinlenme esnasında ben de kış mevsimine uyarladım, eksik kalmadım.

IMG_9609.JPG

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.