İçeriğe geç

Ehliyet Değiştirme İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mevcut sürücü belgeleri beş yıl içinde değişecek, fakat uygulamanın yeni başlaması sebebiyle birçok farklı bilgi ortalıkta dolaşıyor. Bugün itibariyle başvurumu yaptım ve kafa karıştırıcı noktalarda dikkat edilmesi gerekenleri toparlamak istedim.

Öncelikle bu yazı mevcut belgelerin değişimi ile ilgili, yani sıfırdan ehliyet başvurusu yapacaksanız onun süreci daha farklı. Gelelim değişim işlemlerine…

  1. İlk olarak emniyetin randevu sisteminden, randevu almanız gerekiyor, sisteme ulaşmak için tıklayınız.
  2. Randevunuzu aldıktan sonra ise sıra belgeleri toplamakta. Uygulamada sıkıntıların birçoğu da bu belgelerin hazırlanması aşamasında çıkıyor.
  • Eski tip sürücü belgesi
  • Nüfus cüzdanı, pasaport veya avukatlık kimliği: Sistemde belirtilmemiş olsa da bunların fotokopileri de isteniyor.
  • Sürücü sağlık raporu: Öncelikle buradaki kafa karışıklığını giderelim, bu raporu ücretsiz bir şekilde aile hekiminizden alabilirsiniz, yani aile hekimlerinin “bizim verme yetkimiz yok” gibi beyanları doğru değil, risk almak istemeyip garantici olmayı tercih ediyorlar. Ancak sizinle ilgili bir durum tespit ederlerse hastaneye sevk edebiliyorlar, o zaman sağlık raporuna ücret vermeniz gerekecek. Sağlık raporunun biçimi aile hekimliklerine doğru bildirilmediği gibi, nasıl olduğu da bizim ülkemize özgü bir absürdlükle başvuru noktalarında yazıyor. Öncelikle raporda sadece “sürücü olabilir” kısmı işaretlenip, doktor tarafından imzalanıp, kaşelenecek. Eğer gözlük veya lens kullanıyorsanız, karar kısmında “ek karar: gözlük” yazması yeterli, kesinlikle “göz muayenesinde soruna rastlanmamıştır” gibi spesifik kararlar belirtilmeyecek. Raporda sürücü belgesinin sınıfına da asla yer verilmeyecek. Sevk edilmeniz halinde devlet hastanelerinde tek hekim raporu 50 TL ve kurul raporu ise 200 TL. Rapor için de yanınızda vesikalık fotoğraf bulundurmalısınız.
  • 15 TL ücret yatırılması gerekiyor. Burada 13 TL değerli kağıt bedeli, 2 TL ise vakıf bedeli yatırılması gerekiyor. Her iki bedeli alan bankalar ise sitede “Sık Sorulan Sorular” bölümünde belirtilmiş. Aşağıda her iki ücretin yatırılabileceği bankaları görebilirsiniz.

image

  • Dekontlar iki ayrı dekont olmak durumunda, her ikisi de ıslak imzalı olmalı ve üzerinde “tahsil edildi” kaşesi bulunmalı.
  • İki adet biyometrik fotoğraf, ölçüler pasaport için istenen ölçülerle aynı, 5×6 ölçüsünde olması gerekiyor.
  • Kan grubunu belirtir belge ya da sözlü beyan dense de uygulamada eski belgenizdeki kan grubunuz herhangi bir soruya gerek kalmadan yeni belgenize geçiriliyor.
  • Aynı zamanda dilekçe de istiyorlar, fakat emniyette size veriliyor bu dilekçe, aynı anda verdikleri mavi dosya ve zarflara ise gerek yok.

3.  Randevunuzu aldıktan sonra randevu saatinizde orada       olsanız bile işlemler uzuyor, eksik belgeleriniz varsa gün içinde tamamlayabiliyorsunuz, aynı gün tamamlayamazsanız yeniden randevu almanız gerekiyor.

4. Parmak iziniz varsa yanınızda götürün, yine de sistemden kontrolünüz yapıldıktan sonra başvuru alanına gidebiliyorsunuz.

Tüm bu işlemlerin ardından belgeniz on beş gün içinde adresinize postalanıyor. Herhangi bir bildirime gerek kalmadan birinci derece yakınlarınız ehliyeti teslim alabiliyor diye bilgi verdiler emniyette, ek bir şey söylemedim ben de.  Bu süreçte on beş gün geçerli geçici sürücü belgesi veriyorlar.

Sürekli gidip gelenler gördüm emniyette, insanlar sorumluların verdiği yanlış ve eksik bilgilerden dolayı sorun yaşıyorlar, bize de kendi işimizi kendimiz yapmak kalıyor, bu işle sorumlu olanların uygulamada yaptıkları hataları lütfen belirtin.

 

 

Ehliyet Değiştirme İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler” için 2 yorum Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: