İçeriğe geç

Kirazlı Köyü

Kuşadası’na bağlı küçük bir köye düşüyor bu kez yolumuz, Kirazlı’ya gidiyoruz. Kirazlı’ya Kuşadası’ndan dolmuşlarla ulaşabiliyorsunuz. Hem Aydın, hem Kuşadası ve hem de Davutlar’dan Kirazlı’ya dolmuşlar var.

Burası aslında bir üzüm memleketi, eski adı da Küplüce, bulunan şarap küplerinden almış adını, fakat sonradan Kirazlı’ya değiştirilmiş. Herhangi bir ruhsatları olmadığı için bugün şarap üretimi ancak bireysel düzeyde kalıyor Kirazlı’da.

Kirazlı adından anlaşılacağı gibi Haziran ayında bir kiraz festivaline ev sahipliği yapıyor. Onun dışında haftasonu kurulan organik pazar var. Köyde bu organik ürünler köyün eski adı Küplüce ile markalaşmış. Haftaiçi giderseniz ve sezon da tam kapanmadıysa ancak kurulu birkaç tezgahtan bu ürünlere erişebiliyorsunuz.

Kirazlı, diğer çoğu köy gibi taş evlerini yok oluşa terk etmiş ve yerine günümüzü yansıtan beton evler yapmışlar. Butik oteller açılmış olsa da henüz Kirazlı’da alınacak çok yol var, fakat bu yollar bilinçsiz ellerle alınmamalı ki karşımıza yeni fecaatlar çıkmasın.

Kirazlı’da bulunan Kirazlı Köy Sofrası isimli yerde keşkek, yuvarlama gibi yöresel yemekler yiyebilirsiniz. Eğer Amasya’da keşkek yediyseniz buradaki keşkek sizi kesinlikle tatmin etmeyecek, fakat yine de lezzeti yerinde. Ev baklavasını da öneririm. Aynı zamanda kendi yaptıkları şaraplardan ve diğer yöresel ürünlerden de alma şansınız var. (Kişisel not: Bu mekanda Shiluh Süryani şarapları Mardin ve Midyat’tan çok da farklı olmayan fiyatlarla satılıyor.)

Kirazlı dediğim gibi daha çok bir organik tarım yeri bugün, dolayısıyla haftasonu gitmek daha anlamlı. Ayrıca burada kiraz ve üzümün dışında nar da bol olarak yetişiyor.

Bu civardaysanız ve boş zamanınız varsa, ya da birkaç gün kafa dinlemek, gerçekten her şeyden soyutlanmak istiyorsanız Kirazlı’ya gelin. Hayallerinizi kurun, oradaki harabe haldeki taş evlerle neler yapabileceğinizin…

image

image

image

image

image

image

Nasıl Giderim

Kirazlı’ya Kuşadası’ndan ve Aydın’dan sık aralıklarla dolmuşlar kalkıyor. Eğer bizim gibi Didim’den gitmek isterseniz Didim – Söke – Kuşadası – Kirazlı rotası izlenebilecek en ideal rota. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: